<?php echo _title;?> www.prochazka.zde.cz
www.ccsinfo.com/CEH
Server si právě čte 80 lidí, dnes je úterý, 26. Listopad 2024   
Kategorie: USB, HW

Konvertor z USB na LPT port

Máte nový počítač a není tam LPT port? Spousta lidí si řekne, proč používat toto zastaralé rozhraní, ale věřte že je pro různé bastlíře a lidi co tím se věnují elektrotechnice docela nepostradatelný.... Řeknete si, že se dá dneska koupit vše na USB...to máte pravdu ale proč vyhazovat různé programátory a pro toho kdo má elektriku jako koníček je nemyslitelné kupovat drahé programátory a další udělátka na USB jen proto že výrobci přestaly tento port dávat do nových počítačů.

Zde je návod jak za relativní pakatel, tento nedostatek odstranit a narozdíl od konkurenčních zařízení si můžete s každým PINem dělat, co chcete...To znamená, že se nejedná o pouhou emulaci printer portu ale je to emulace paralelního portu...
Tento USB to LPT port zhotovíte do cca 100kč...mě to stálo jen 32 Kč, to proto že jsem vše měl doma v šuplíku a jen procesor ATMEGA8-16TQ jsem v GM musel koupit.... usmev.

Toto zařízení není můj výtvor, to jen pro upřesnění, ale pochází z: USB to LPT a na SW obsluha se nachází návod jak ho používat ve svých aplikací.... Pro mnoho uživateli moc nepoužitelné....proto v nejbližší době zveřejním úpravu knihovny wwio.dll modul.
která se věnuje právě komunikaci ve WinXP a Win7 s LPT portem... Jen pro upřesnění, jedná se o verzi HW 1.6. z originální stránky.... Původní zapojení jsem modifikoval a odstranil případné nedostatky....Za hlavní nedostatek se dalo vytknout absence resetovacího obvodu u ATMEGA8-16TQ, který způsoboval po zasunutí do USB, že se zařízení nepřehlásilo...a pokud se přehlásilo tak jako neznámé zařízení... Změnil jsem původní DPS, už v důsledku úpravy zapojení, tak i z důvodu domácí výroby....deska obsahuje několik propojek, které je potřeba osadit před osazením součástek.

Nová verze wwio.dll podporující funkci USB to LPT konvertoru s procesorem ATMEGA8-16TQ.

Postup při programování: na DPS proletujte propojku JP1, ta umožní, aby se RESET signál dostal na konektor K1. Propojte USB_to_LPT konvertor s programátorem, já jsem použil zapůjčený programátor BeeProg, pomocí konektoru K1 a rozhraní ISP... Ve schématu, který je kreslen v programu EAGLE, je tabulka jak vyrobit ISP kabel pro programátor BeeProg. Při použití jiného programovacího zařízení si vyrobte vhodný kabel... A nakonec zasunout do počítače a redukce USB kabel. Redukce je napájena počas programování z USB portu. Po zdařilém naprogramování odstraňte propojení na JP1.

Nastavení programátoru BeeProg:

beeprog_nastaveni beeprog_podminky

Schéma zapojení USB to LPT konvertoru:

chematic_usb_lpt

Obrázek v plném rozlišení.


Podklady pro EAGLE 4-15: (schéma, DPS)
Kompletní archív si můžete stáhnout zde: USB to LPT.

Hotový výrobek, je to USB to LPT konvertor a programátorem EEPROMek:

usblpt_hw

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Win10 x64 odpovědět
avatar
Dobrý den, nemáte prosím vyzkoušenou funkčnost konvertoru i na systému Windows 10 x64?
icon odpověděl(a)
avatar
Dobrý den,
nedávno jsem to zkoušel. Funguje to. nicméně fyzicky LPT je lepší :). Asi před rokem jsem kupoval nový MB a i s LPT portem. Ve win10 se LPT na MB nedá ovládat, tak jak je potřeba. Ale funguje to užašně ve virtuálním stroji 3 kde mam nainstalovaný WinXP, které nemají přístup na net.
, I/O adresa odpovědět
avatar
Dobrý deň, nevedeli by ste mi poradiť ako zistiť adresu vytvoreného lpt portu? Ďakujem
icon odpověděl(a)
avatar
Dobrý den,
Na tento Lpt port se přistupuje přes usb.
Zde je návod jak ovládat tento USBLPT port: http://www.prochazka.profitux.cz/index.php?a=programy/wwio.dll-s-podporou-usb2lpt
odpověděl(a)
avatar
Dobrý den, ja by som potreboval len zadat jeho adresu do mach 3 (na ovladanie cnc). Ja ho nepotrebujem pouzívať. Nedá sa to nejako? Dakujem
icon odpověděl(a)
avatar
Nelze pristupovat na USB LPT port pres adresu, tak jako u fyzickeho portu.
Na USB LPT port pristupujete pres klasicky souborovy proud:

Zde je ukazka originalniho kodu.

------------------------------------------------------------------------
for (int n=9; n; n--) { // von hinten probieren
TCHAR DevName[12];
wsprintf(DevName,"\\\\.\\LPT%u",sn);
hAccess=CreateFile(DevName,
GENERIC_READ|GENERIC_WRITE,0,NULL,OPEN_EXISTING,0,0);
if (hAccess!=INVALID_HANDLE_VALUE) goto found;
}
hAccess=0;
---------------------------------------------------------------------------
odpověděl(a)
avatar
A nevedeli by ste mi prosím vás poradiť ako to vložiť do programu Mach 3 (do akého priečinku alebo kam? Ja sa v tom moc nevyznám). V programe je len okno na vloženie tej adresy. Dakujem
icon odpověděl(a)
avatar
Mate nainstalované ovladače k USB LPT portu? Pokud ano, tak přímo v samotných ovladačích najdete to co potřebujete, samotnou emulaci fyzického portu a též i fyzickou adresu emulovaného portu.

Malé upozornění: počítač je v tomto módu dost nestabilní. Nikdy neodpojujte USB zařízení za chodu počítače. Počítač se už nepamatuje a pomůže jen tvrdý reset. Vyzkouseno na WinXP a Win7.
odpověděl(a)
avatar
Mohli by ste mi povedať, ktoré polia majú byť zaškrtnuté? (foto je v návode (na stranke autora, fotka emul, lebo som to sem nejako nevedel vložiť), ale na jednom sú všetky zaškrtnuté a na jednom iba vrchné tri)
Dakujem
, Otázky odpovědět
avatar
Dobrý deň, mam ešte par otázok
-mozem použiť dps s hrúbkou medi 35um alebo treba niečo hrubšie
-v návode sa píše o preletovaní jp1, myslite na konvertore alebo na programátore
-na progamátore na foto sú jumperom spojené 2 kontakty, mohli by ste mi povedať o aké čísla kontaktov(podľa schémy) ide
Ďakujem 5
icon odpověděl(a)
avatar
Hezký den,
ano můžete použít uvedenou dps.
Je třeba na usb to lpt konvertoru proletovat propojku JP1 z důvodů, že se programuje procesor přes konektor K1. To co se domníváte na obrázku že je programátor pro napragramovani tohoto prevodniku je programator už ovladany z USB.
, otazka odpovědět
avatar
dobrý den, chcel som len vediet ci mozem zapojit aj toto http://www.avelmak.sk/index.php?lm=347&pg=det&article=43817
(ja som len stredoskolak a chcem to na cnc)
Neni to nahodou to iste? 9
icon odpověděl(a)
avatar
Dobrý den, podle označení je to stejný processor.
icon , nova verze knihovny odpovědět
avatar
zde je nová verze knihovny wwio.dll ktera podporuje tento hw.

http://www.prochazka.profitux.cz/index.php?a=programy/wwio.dll-s-podporou-usb2lpt
, Dotaz odpovědět
avatar
Dobrý den, nemá někdo hotový interface na prodej? I jen hotové PCB bych rád koupil... Děkuji
Kontakt na mail : laren.petr@seznam.cz
, wwio odpovědět
avatar
Dobrý den, jak to vypadá s tou upravenou knihovnou? Už na ni všichni čekáme docela dost dlouho... Prosím!
icon odpověděl(a)
avatar
Dobrý den, pro fatalní nedostatek času je asi tento projekt trvale u ledu. Knihovna je hotova, jen je potreba ucelyt manual, ktery je v hrube podobe... pokud bude zajem, tak aspon dam k dispozici to co mam....

kdyztak me kontaktujte na 775_201-133
, altera ByteBlaster odpovědět
avatar
dobrý den, zrovna jsem narazil na problém nemožnosti zprovoznit pod Win7 můj ByteBlaster pro programování obvodů Altera. Napadá mě varianta postavit, nebo zakoupit USB-Blaster a nebo jak vidím využít nějaký převodník z USB na LPT a připojit na něj ByteBlaster. Obávám se ale že i tak neuvidím v Quartusu LPT port, quartus přestal podporovat ByteBlaster pod Win7, nemáte s tím náhodou zkušenost?
icon odpověděl(a)
avatar
Dobrý den,
bohužel nemám žádné zkušenosti s obvody Altera...
Momentálně dodělávám programátor PICu který funguje pod Win7 a je připojen přes USB a cena součástek je cca 400 kč....
, ATMEGA8L odpovědět
avatar
Dobrý den,
chtěl bych si postavit tento převodník, ale řeším problém se schematem a mým procesorem. Chtěl bych si upravit destičku a používám OrCAD, když jsem si ale vyrobil součástku a začal studovat zapojení, tak jsem zjistil, že nesedí číslování nožiček a jejich názvy (tedy alespoň u verze ATMEGY, ke které jsem zrovna nalezl DATASHEET). Například reset mám na pinu 4 a né, jak je uvedeno ve schematu, na pinu 29. PC6, které je ve schematu v závorce má můj integráč na pinu 25. Stačí tedy, pokud si dané signály přivedu na odpovídající piny (tedy budu se držet jména pinu - i když zrovna non reset mám prostě jako reset a PC6 je jinde na jiném pinu, společně s (TOSC1). Nebo mám dbát na čísla pinů a to že neodpovídají názvy signálů zanedbat. Já osobně jsem pro variantu 1, ale zajímalo by mě datasheet, podle kterého byla vytvořena součástka do Eaglu (nebo co používáte za návrhové prostředí).
Děkuji za radu, jinak musím říci, že máte velice zajímavé stránky.
Ondra
icon odpověděl(a)
avatar
Dobrý den,
hodně záleží na použitém pouzdru součástky. V mém případě http://www.gme.cz/atmega8-16au-p958-102. Deska je navrhována v EAGLE 4.15. Když chcete použit jiné pouzdro, tak se držte nazvu signálů.

Malá poznámka: ovládací knihovnu wwio.dll upravenou pro ovládaní tohoto hw už mám hotovou jen není toho času tolik k ní napsat návod.....

Všechny informace jsou zahrnuty pod GPL licenci, pokud není explicitně uveden jiný typ licence.
Používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen se souhlasem autora.
Všechna práva vyhrazena (c) 1997 - 2024 hacesoft.
Jste návštevník číslo: 445286
Celkem zobrazeno stránek: 17748260
Přihlásit do administrace