<?php echo _title;?> www.prochazka.zde.cz
www.ccsinfo.com/CEH
Server si právě čte 26 lidí, dnes je středa, 12. Květen 2021   
Kategorie: Ostatní, USB, HW

Programátor procesorů ATMEL

icons picJednoduchý USB ATMEL programátor.

Zapojení je převzato z internetu a upraveno pro mé účely, tak abych využil co nejvíce součástek, které mám doma. V původním zapojení je použito hromadu LEDek. Já jsem LEDky dal na zvláštní DPS a jelikož mám doma zásoby třibarevných LEDek v SMD provedení, tak jsem je použil v návrhu. DPS s budičem a LEDkama jsem zatím nerealizoval. Nemusí programátor blikat jako vánoční stromeček :).

Na DPS programátoru jsem udělal malinkatou chybku a to u kondenzátory 1uF pro reset procesoru, sem tam dal velké pouzdro, tak jsem kondenzátor napájel bokem. Po osazení SMD součástek nezapomeňte na drátové propojky.

Oživení programátora:
Před připojením k PC doporučuji proměřit USB konektor na zkraty. Připojte programátor do PC a pokud jste připojeni na internet, tak si WIN7 stáhnou od Microsoftu samy ovladače. Jinak si ovladače stáhnete z www.ftdi.com. Po nainstalovaní virtuálního COM poru, změňte v nastavení rychlost na 11 5200 baudů. Odpojte USB kabel.

Pro naprogramování bootloaderu pomocí BeeProg si vyrobte propojovací kabel. Kabel zabezpečí napájení zařízení. Takže není potřeba připojovat externí napájení bud přes konektor J5 nebo přes USB konektor.

Další krok je nahraní bootloaderu do MCU programátora. K tomuto účelu jsem použil zapůjčeny BeeProg. Programovací propojky nastavte jak je na obrázku. Důležité je nastavení vlastnosti oscilátoru, adresa a povolení bootloaderu. Jumperem J2 propojte špičky 2 a 3. Takto přednastaveny jumper je potřeba vždy, když chcete programovat bootloader a nebo nový firmware.

Nainstalujte AVR Studio 4. Na disku najdeme složku, do které jsme AVR Studio nainstalovalo. Standardně je to (C:\Program Files\Atmel\AVR Tools). Zkopírujte obsahu ZIP archivu "51-XML.ZIP" do složky C:\Program Files\Atmel\AVR Tools\Partdescriptionfiles. Tímto jsme přidali do programu i procesory 91Sxx. Připravte si k rychlému spuštění soubor AvrProg.exe, který se nachází ve složce C:\Program Files\Atmel\AVR Tools\AvrProg. Zmáčkněte a držíme tlačítko BOOTLOADER na programátoru. Zároveň připojte programátor k PC a uvolněte tlačítko. Po zaznění typického signálu připojení zařízení k USB spusťte AvrProg.exe. Pokud jste pracovali pečlivě, spustí se AvrProg. Pokud celý programátor pracuje správně, spustí se program, přes který budete programovat FLASH a EEPROM paměť MCU. Nejprve budete programovat FLASH paměť. Pomocí tlačítka Browse vyberte soubor "AVR programmer.HEX" a naprogramujte FLASH paměť kliknutím na Program. Pokračujte pamětí EEPROM. Vyberte soubor "AVR programmer.eep" a naprogramujte EEPROM paměť kliknutím na Program. Poslední úkon je přehození jumperu J2 na špičky 1 a 2.

Podklady pro EAGLE 6.1.: (schéma, DPS)
Kompletní archív si můžete stáhnout zde: USB ISP programátor mikroprocesorů ATMEL.

Propojovací kabel k BeeProg programátoru.

ProgAtmelCable

Nastavení konfiguračních propojek v BeeProg.

AtmelProgNastaveni

DPSAtmelLedDPS
DPSatmelMCU
DPSfullAtmel
SchemaAtmelLed
schemaMCU

IMAG0127
IMAG0129
IMAG0130

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

icon , Zdroj URL odpovědět
avatar
Programátor atmelů vychází z tohoto zdroje:
http://jendaelektro.ic.cz/SCH/MOJE/prog/programmer.htm

Všechny informace jsou zahrnuty pod GPL licenci, pokud není explicitně uveden jiný typ licence.
Používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen se souhlasem autora.
Všechna práva vyhrazena (c) 1997 - 2021 hacesoft.
Jste návštevník číslo: 305780
Celkem zobrazeno stránek: 10432098
Přihlásit do administrace
Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat