Zdroj: http://prochazka.clanweb.eu/index.php?a=usb/eepromprogramator • Vydáno: 12.1.2008 17:35 • Autor: hacesoft
Program je napsán ve Visuál Basicu 6. Hardware se připojuje přes LPT port. Programovaná paměť se napájí přímo z PC paralelního portu pomocí pinů 8 a 9. Zařízeni je doplněno stabilizačním kondíkem 470nF.
Tento programátor sériových pamětí EEPROM jsem primárně vyvinul pro práci s FTDI obvody, které dovolují aplikaci připojit k počítači přes moderní USB rozhraní.
Pokud se stane že program má problémy s přístupem na LPT port počítače, nebo neočekávané ukonči činnost, v tom případě smahněte nejnovější verzi knihovna.dll a adresaportu.dll.
z: www.prochazka.zde.cz
Po stáhnutí knihoven na počítač vyhledejte místo uložení programu a nakopírujte nejnovější verze. Není třeba restartovat počítač
Program je napsán ve Visual Basic 6. Hardware se připojuje přes LPT port. Programovaná paměť se napájí přímo z PC paralelního portu pomocí pinů 8 a 9. Zařízeni je doplněno stabilizačním kondensátorem 220uF a filtračním 470nF. Výstup DO je modulován tranzistorovým spínačem. Propojka JP1 slouží pro konfiguraci paměti. Nastavení zda paměť bude 8/16 bitová lze pomocí programu (je potřeba dopsat moduly pro 16-ti bytovou obsluhu). Zjistil jsem že používání 8/16-ti bitového modu je zbytečný luxus, který stejně nemá žádný smysl. Ale co kdyby....
Pokud do propojky JP1 nezasunete žádný zkratovací kolík, tak paměť jede v 16-mi bitovém režimu. Když zkratovací kolík je nasunut na koliky 2 a 3, tak je použit 8-ti bytový režim paměti. A poslední možnost špičky 1 a 2 propojky JP1, umožňují ovládání šířky slova paměti v programu. Led dioda
PROCESS je použita pro testování zařízeni zda je dobře nakonfigurován paralelní port.Pokud programátor nefunguje, proveďte změny nastaveni LPT portu v BIOSU počítače.
A také indikuje práci s pamětí. Program je psán pro WinXP ale bez problému pojede i pod Win2000. Pro nižší systémy je třeba upravit komunikační funkci.
Přikládám kompletní zdrojový kód. Program není úplně hotov. Není doděláno update z mého serveru. Jinak ostatní funkce jsou hotové.
Programovací modul používám jen v osmibitovém režimu, čilý mám propojený zkratovacím kolíkem špičky 2 a 3. Pokud tak neučiníte a pustíte program, potom z paměti nelze číst.
1 - Práce s celou pamětí naráz je zaškrtnut přepínač ALL a všechna tlačítka kterých se to týká, jsou doplněna o nápis ALL.
2 - Při Práci s jednou konkrétní buňkou paměti není zaškrtnuto tlačítko ALL. Zde je potřeba specifikovat Adresu, kam se má požadovaná hodnota zapsat, případně odkud číst.
Jak už jsem zmiňoval o testovací LEDce, tak tlačítko TEST LED slouží pro rožnutí a zhasnuti oné svítivé diodě. Toho se dá využít k testu zda je LPT port správně nastaven. Při programování paměť mějte raději ledku zhasnutou. Proud na paralelní portě zas není nějak závratný.
V menu se ještě nachází položka CLEAR CLK. Ta vynuluje počitadlo hodin. Program při jakékoliv komunikaci počítá hodinové pulzy. Při změně stavu upraví aktuální počet hodinových cyklů. Organizace paměti je neustále 256 x 8. Původně jsem program vytvářel, aby dokázal pracovat i s organizací 128 x 16 ale naznal jsem že je to zcela zbytečné. Nic výrazného to nepřináší. Část programu je na to připravena. Kdo má zájem muže si to dodělat...
Program se neinstaluje, pouze rozbalíte archív na potřebné místo a je to.
Program můžete neomezeně používat pro NEKOMERČNÍ účely!
Stáhnout program: 93LC56.zip
Stáhnout program a zdrojový kód pro Visual Studio 6: 93LC56_zdrojaky.zip