<?php echo _title;?> www.prochazka.zde.cz
www.ccsinfo.com/CEH
Server si právě čte 129 lidí, dnes je úterý, 26. Listopad 2024   
Kategorie: Knihovnička, PIC

PIC - Mikrokontrolér - Základy

icons pic Každý začátek je velice těžký, pokud jsou k dispozici patřičné informace a nastroje, tak to lze počáteční problémy lehce a snadno vyřešit. Zde naleznete kde sehnat potřebnou literaturu. Programátor PIC obvodů jsem použil: a6piccolo Jako vývojové prostředí lze použít MPLAB a bud programovat v assembleru nebo použít třeba HI-TECH PICC céčko.

Další materiál na prostudování:

  • 4-bitová komunikace PICu 16F84 s LCD displejem HD44780.
  • Jednoduchý výcvikový kit s jednočipovým procesorem PIC16F877A a hradlovým polem XILINX XC9572XL.
  • Další informace o hradlových polí.

Úvod

Jedná se o jednočipový počítač. V jednom pouzdře je procesor, paměť dat a programu, porty a různá zajímavé vylepšeni. Jako např. přídavná paměť na data typu EEPROM, A/D Převodník, vstup RTCC - tento vstup dokáže přičítat jedničku po každém impulsu a to nezávisle na PIC procesoru. Sice registr RTCC je osmibytový ale můžete programově předřadit předděličku a nastavit dělící poměr. Nebo WDT timer - je to docela zajímavá věcička. Pustíte WDT timer (programově) a čas plyne. Pokud program včas nevynuluje tento registr, tak se provede inicializace obvodu. Pokud se vám zda ze čas na uplynuti je docela krátký tak si programově nastavíte k tomuto registru WDT předděličku a nastavíte dělící poměr. Tohle se dá využit aby se program nezacyklil diky třeba rušivým signálům na vstupu PICu.

     Tyto součástky jsou už docela rozšířené a tak se dají sehnat i v běžném obchode se součástkami. Např. GM Electronic nebo poštou ASIX

Budete potřebovat nějakou literaturu, ta se dá sehnat v nakladatelstvy BEN.
K 8. Březnu roku 2001 vyšly následující tituly:

Učebnice Programování PIC

Cílem této publikace je nastínit metodiku a popsat několik algoritmů programování těchto mikroprocesorů, protože dostatečně podrobný popis programovacích metod v jazyku symbolických instrukcí Assembler na trhu doposud chyběl.
První část se zabývá podrobným popisem instrukcí jazyka Assembler. Součástí popisu každé instrukce je podrobné vysvětlení její funkce včetně popisu změn stavového slova procesoru a její typické použití ve zdrojovém kódu programu, tj. včetně příkladu.
Druhá část je zaměřena na integrované vývojové prostředí firmy Microchip s názvem MPLAB, které je včetně překladače jazyka Assembler dodáváno na katalogovém CD firmy Microchip, případně je také možné ho stáhnout jako freeware z Internetu. Po zvládnutí této kapitoly by uživatel měl být schopen vytvořit projekt svého budoucího programu, napsat zdrojový kód a tento zdrojový kód přeložit do výstupního souboru strojového kódu ve formátu INTEL HEX.
Třetí část popisuje algoritmy často používané při řešení problémů s procesory PIC. Např. převod binárního čísla na dekadické (používá se pro alfanumerický displej), obsluha tlačítkové klávesnice, multiplexní provoz sedmisegmentového displeje, generace náhodného čísla atd.
V poslední části je popsána konstrukce jednoduchého programátoru procesoru PIC16F84, který byl vybrán jako vzorový procesor pro tuto učebnici. Tento typ je jediný, který má na svém čipu kódovou paměť typu FLASH, a je možné ho snadno elektronicky přeprogramovávat. Programátor je řešen jednoduchým způsobem přes sériový port počítače PC. Součástí knihy je i disketa s příslušným software pro obsluhu zmíněného programátoru.
Tato kniha je určena pro všechny skupiny zájemců o programování procesorů PIC a to od úplných začátečníků až po uživatele, kteří se programováním zabývají profesionálně. PICSTART.

Mikrořadiče PIC16XX a Vývojový Kit PICSTART

Kniha poskytuje čtenáři základní informace o mikrořadičích řady PIC 16CXX, jejich vlastnostech a použití tak, aby je mohl využít při vlastních konstrukcích zařízení. Začátek textu je věnován popisu mikrořadiči PIC16C54 , 55, 56, 57, 71 a 84. Další kapitoly podávají základní informace o assembleru MPALC, simulátoru MPSIM a programování pomocí programátoru PICSTART.

Programování Mikrokontrolérů PIC16CXX

Výuka programování je nemyslitelná bez praktických zkoušek programovaných aplikací. Proto je zde postupně ukázán soubor tréninkových desek (bastldesek, jak se říká mezi amatéry). Výuko programovaní je vedena na příkladech od nejjednodušších až po složité systémy. Na nich je ukázána funkce jednotlivých instrukcí mikrokontrolérů, způsob psaní programů, praktické rady k usnadnění programování.

Mikrokontroléry PIC16C7X

V této publikaci jsou podrobně popsány: seznam všech programových instrukcí, význam jednotlivých bitu v systémových registrech, porty, komunikační kanály, architektura, uspořádání paměti, 8bitový A/D převodník a další specifické vlastnosti mikrokontrolérů PIC16C71, PIC16C73 a PIC16C74 včetně jejich blokových schémat a průběhů signálů.

Komunikace Mikrokontrolérů s Okolím 1

Tato publikace popisuje základní způsoby realizace klávesnic, zobrazovacích jednotek a nejpoužívanější způsob sériové komunikace, ať jsou těmito systémy jiné mikrokontroléry, počítače PC, nebo jiné více či méně inteligentní elektronické systémy, jakož i PVKpro, což je prostředek vhodný pro odlaďování aplikací. Vše je doplněno velkým množství příkladů programové obsluhy, psaných pro mikrokontroléry PIC.

Komunikace Mikrokontroléru s Okolím 2

Po zdlouhavém očekávání této publikace se už objevila na pultech. Seznámí vás s obvody automatické identifikace, adresovatelné spínače, digitální teploměry, a další obvody z rodiny jednovodičové sběrnice DALLAS. Zajímavé jsou i obvody pro komunikaci v pásmu UHF (popisované moduly jsou homologované). Kniha se dále věnuje popis způsobů kódovaní přenášených dat z hlediska vyváženosti kódu tak i z hlediska spolehlivosti přenosu. A v závěru je popis vývojového prostředí MPLAB. Probíraná témata jsou vysvětlována na příkladech, konkrétní řešení jsou pak ukázána s použitím mikrokontrolérů PIC.

Další informace se dají sehnat na www.hw.cz
A hlavně domovská stránka Microchip

print Formát pro tisk

Komentáře rss

Přidat komentář >

, Simulátor PIC odpovědět
avatar
Softwarový simulátor k nezaplacení je na
http://www.digitalelectrosoft.com/
Umí i disassemblovat *.hex a plná verze stojí něco přes 500 Kč.
Ideální pro první pokusy i složitější testování a vývoj.
Nepotřebuje žádný přídavný hardware.

Zdravím!
P. Dvořák
pdvorak@cmail.cz

Všechny informace jsou zahrnuty pod GPL licenci, pokud není explicitně uveden jiný typ licence.
Používání těchto stránek ke komerčním účelům lze jen se souhlasem autora.
Všechna práva vyhrazena (c) 1997 - 2024 hacesoft.
Jste návštevník číslo: 445335
Celkem zobrazeno stránek: 17748925
Přihlásit do administrace